Fundusze Europejskie

Wywiad z Jackiem Kupisem z TEKATEX

Tekatex Poland Textile Machinery to polska firma zajmująca się sprzedażą maszyn włókienniczych oraz innymi usługami związanymi z tą branżą. Firma świadczy swoje usługi od 2009 roku, ale korzenie jej powstania sięgają nieco dalej - do lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas firma świadczyła usługi w zakresie produkcji zarówno wyrobów syntetycznych, jak i naturalnych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, związane z dogłębną znajomością procesu produkcji, pozwoliło zaangażować się w sektor maszyn produkcyjnych, co zaowocowało powstaniem firmy TEKATEX.

Wywiad z Jackiem Kupisem, specjalistą ds. sprzedaży międzynarodowej w Tekatex Poland Textile Machinery dla Easy Engineering

Easy Engineering: Jakie są główne obszary działalności firmy?

Jacek Kupis: Głównym celem naszej firmy jest dostarczanie naszym klientom maszyn dla przemysłu tekstylnego oraz świadczenie szerokiej gamy usług w tym zakresie - głównie w obszarze produkcji włóknin. Nasza otwartość i doświadczenie zdobyte przez lata produkcji maszyn pozwala nam realizować nawet bardzo niestandardowe projekty, wykonane zgodnie z życzeniami i wymaganiami naszych klientów.
Dzięki doświadczonej i wysoko wykwalifikowanej kadrze jesteśmy w stanie zaoferować profesjonalne usługi w zakresie budowy i renowacji istniejących maszyn lub całych linii produkcyjnych, a także usługi relokacyjne i doradcze. Nasze usługi świadczymy, oczywiście, na całym świecie.

E.E: A co z nowymi produktami?

J.K: Obecnie koncentrujemy się na rozwoju naszych maszyn do otwierania i recyklingu włókien syntetycznych i naturalnych. Niedawno na przykłas dostarczyliśmy nasz najnowszy produkt - TEKATEX ET-500N Edge Trim Opener, zaprojektowany do otwierania włókien alpaki. Projekt był zrealizowany dla jednego z naszych klientów w Peru.
Obecnie mamy spore zapotrzebowanie na rynku związane z recyklingiem odpadów poprodukcyjnych i ich dalszym przetwarzaniem na gotowy produkt - tj. otwieracze do różnych rodzajów włókien, które mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystywane w procesie produkcji gotowych produktów, takich jak: filc, włókniny, geowłókniny itp.

E.E: Jaki jest Wasz zakres produktów?

J.K: Obecnie naszym głównym sprzętem eksportowym są maszyny do otwierania i recyklingu włókien - w szczególności linie do otwierania/mieszania bel, a także otwieracze do przycinania krawędzi.
W naszej ofercie można również znaleźć pojedyncze urządzenia wchodzące w skład linii produkcyjnych, takie jak: Crosslappers, Volumetric/Hopper Feeders , Calanders, Thermobonding Ovens, Mixing chambers, Cutting&Winding Units, a także urządzenia dodatkowe, takie jak wycinarki rotacyjne lub do pianki poliuretanowej i inne. Oprócz standardowych nowych maszyn w naszej ofercie - sprzedajemy również używane maszyny tekstylne - głównie europejskich producentów - po całkowitej renowacji. Przed dostawą maszyny są w pełni odrestaurowane i wyposażone w nowe systemy sterowania. Wszystkie prace wykonujemy w naszej fabryce w Leszczynach.  Urządzenia poddane procesowi remontu/modernizacji nie odbiegają od standardów nowych maszyn, dlatego to rozwiązanie również cieszy się popularnością wśród naszych klientów. Możemy serwisować pojedynczą maszynę lub kompletną linię produkcyjną. Często zajmujemy się również sprzedażą kompletnych linii produkcyjnych składających się z maszyn nowych - naszej produkcji, oraz urządzeń używanych - po całkowitej renowacji

E.E: Na jakim etapie jest obecnie rynek, na którym działacie?

J.K: Sytuacja na rynku nie jest stabilna, na co wpływ ma przede wszystkim, naszym zdaniem, globalna inflacja, a także sytuacja związana z wojną na Ukrainie - co w dużej mierze ograniczyło eksport na rynki wschodnie.
Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Targach jako wystawca i czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja, bo dzięki temu poznaliśmy wielu potencjalnych klientów, otworzyliśmy się na nowe rynki, a także udało nam się pozyskać kilka naprawdę ciekawych zleceń i projektów.

E.E: Co możesz powiedzieć o trendach rynkowych?

J.K: Obecnie obserwujemy dużą dynamikę związaną ze wzrostem wydajności na liniach produkcyjnych oraz wzrostem automatyzacji produkcji - z wykorzystaniem nowych technologii, a także duży nacisk na recykling surowców poprodukcyjnych i ich ponowne wykorzystanie w procesie produkcyjnym. Dzięki takim zmianom firmy oszczędzają na czynniku ludzkim - zmniejszając zatrudnienie pracowników, oraz na recyklingu surowców, które zamiast być utylizowane, wracają do wykorzystania w produkcji.

E.E: Jakie są najbardziej innowacyjne produkty, które zostały przez Was wprowadzone na rynek?

J.K: Obserwujemy rozwój branży włóknin - jak również ciągłe unowocześnianie procesu produkcji, w różnych technologiach. W tej chwili trudno jest wskazać wiodące innowacyjne produkty, rynek ciągle ewoluuje.

E.E: Jakie macie plany na pozostałą część 2022 roku?

J.K: W tej chwili jesteśmy w trakcie realizacji kilku projektów - głównie przeznaczonych dla sektora recyklingu, staramy się również realizować kolejne zamówienia na 2023 rok. Skupiamy się również na podsumowaniu bieżącego roku, który dobiega końca. Z tego miejsca chciałbym również podziękować wszystkim naszym wieloletnim i nowym klientom, którzy obdarzyli nas zaufaniem - za dotychczasową współpracę oraz życzyć, aby Nowy Rok przyniósł nam wszystkim wiele korzyści i kolejnych ciekawych projektów.

W imieniu firmy TEKATEX życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Jacek Kupis

Sales Manager

e-mail: kupis@tekatex.pl

Tel:+48 605 681 272

Wywiad z Jackiem Kupisem

X

Bądź na bieżąco

Newsletter

Adres
  • TEKATEX
  • ul. Świętokrzyska 90A
  • 26-008 Leszczyny
  • tekatex@wp.pl
  • info.tekatex@wp.pl
Tekatex Textile Machinery

Zajmujemy się produkcją urządzeń dla przemysłu włókienniczego takich jak, m. in. linie otwierające, układacze runa, szarpaki krajek, frytkarki, pakowaczki, zasilarki wolumetryczne, systemy zwijania i cięcia i inne urządzenia skonstruowane zgodnie z zapotrzebowaniem naszych klientów.

Social Media

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok